SEO Ne İşe Yarar?

SEO-Ne-Ise-YararL
Back

Yazıda daha önce de belirttiğimiz üzere; SEO nedir, nasıl yapılır sorusuna cevap alan şirket yöneticilerinin merak ettikleri sonraki soru SEO ne işe yarar olacaktır.

Ülkemizde ne yazık ki bazı şirketler ve şirket yöneticileri arama motoru optimizasyonuna şüpheyle bakmaktalar. Bunda, arama motoru optimizasyonunun yeterince anlaşılmaması, yapılması gereken işlerin öneminin tam olarak kavranamaması gibi nedenler dışında, optimizasyon çalışmalarının Google Adwords (ppc) ile karıştırılması ve sonuç almanın sürecinin normal bir ücretli pazarlama kampanyasına göre daha uzun olması gibi faktörler de rol oynar.

Öncelikle belirtmek gerekir ki, SEO hizmeti ile sonuç almanın gerçekten biraz zaman aldığı doğru ve doğaldır. Tıpkı, bir Google Adwords kampanyasına başlandığında hemen trafik sağlaması, ancak kampanya bittiği zaman da bu trafiğin anında kesilmesi gibi…
Arama motoru optimizasyonu kapsamında yapılan iyileştirmelerin arama motorları tarafından fark edilmesi, dikkate alınması ve olumlu sonuç vermesi zaman alır. Çalışma sırasında ilk olumlu sonuçların görülmesi çoğu durumda 2-3 ayı bulur. Bu süreçte, web sitesinin başlangıçtaki arama motoru pozisyonları, sektördeki rekabetin boyutu, rakiplerin etkin SEO yapıp yapmadıkları, istenen geliştirmelerin siteye uygulanma zamanı ve kalitesi gibi faktörler önemli rol oynar. Bunun yanında, elde edilen sonuçlar herhangi bir ücretli kampanyaya göre daha kalıcı olurlar. Arama motoru optimizasyonu çalışmasının durdurulması halinde bile arama motorlarındaki pozisyonun korunması ve trafik alınması mümkündür.

Daha önce yazdıklarımızı toparlamak ve kısaca açıklamak gerekirse; trafik artışının yolu Google’da üst sıralarda yer almaktan geçer. Bunun için de sayfaların doğru şekilde optimize edilmesi, site teknik altyapısının iyileştirilmesi ve link inşası çalışması yapılması gerekir. SEO yani arama motoru optimizasyonu çalışmasının başlıca amacı, web sitesine gelen organik trafiği yükseltmek ve bu yolla, marka bilinirliğini arttırmak, içerik siteleri için reklam alımlarını, e-ticaret siteleri için ise ürün satışlarını maksimize etmektir.

Tüm bunlar dışında kafanızda kalan soru işaretlerini cevaplandırmak ve online performansınızı artırmak için aşağıda yer alan İletişim formunu doldurabilirsiniz!


Yorum Yaz


İletişim

Ad Soyad *
Şirket
E-mail *
Telefon
Mesaj